Promień kontra Unia… Kto okaże się lepszy w derbach Żar?

Już w sobotę 10 października o godzinie 15 na boisko przy ulicy Zwycięzców 38 w Żarach wybiegną jedenastki Promienia oraz Unii. Będą to kolejne derby Żar, walka o prestiż, honor.

Jak wiemy obie drużyny w tym sezonie grają bardzo dobrze. Promień poza dwiema przegranymi pewnie wygrywa swoje mecze i zajmuje pozycje wicelidera rozgrywek. Unia aktualnie zajmuje 6 pozycje w ligowej tabeli, ale jest to bardzo dobry rezultat w porównaniu do poprzedniego sezonu. Przyjście nowego szkoleniowca Jarosława Gada dało bardzo dużo, drużynę wzmocnił między innymi Denis Matuszewski bez którego Unia ewidentnie kulała w poprzednim sezonie. W Promieniu na stanowisku trenera pozostał Łukasz Czyżyk, natomiast do zespołu dołączyli między innymi Jędrzej Kononowicz czy jeden z najlepszych bramkarzy w okręgówce Manuel Kowalski.

Kto faworytem? Jak obie drużyny sobie radzą w tych rozgrywkach? 

Faworytem spotkania będą gospodarze tym bardziej, że Unia zagra bez swojego najlepszego strzelca Denisa Matuszewskiego. Pod znakiem zapytania stoi także występ Rafała Ciesielskiego, czyli podstawowego bramkarza Kuniczan. Po 11 kolejkach zielonogórskiej klasy okręgowej Promień zajmuje 2 miejsce w tabeli z dorobkiem 27 punktów (9 wygranych, 2 przegrane), Unia jest na 6 miejscu i do tej pory zgromadziła 19 punktów (5 wygranych, 3 remisy, 3 przegrane).

Jak wyglądały ostatnie derby Żar?

W ostatnim sezonie drużyny spotkały się już na inauguracje rozgrywek, wtedy to Promień na własnym boisku pokonał Unię Kunice 3:0. W sezonie 2018/19 Promień rozbił w Kunicach Unię 4:1, natomiast w rundzie rewanżowej na stadionie przy ul. Zwycięzców 38 wynikiem 5:2 ponownie zwyciężył Żarski Promień.

Najlepsi strzelcy

Najlepszym strzelcem Kuniczan jest Denis Matuszewski, który do tej pory strzelił aż 15 bramek, co czyni go liderem klasyfikacji strzelców zielonogórskiej klasy okręgowej. Po piętach depcze mu zawodnik Promienia, strzelec 14 bramek Marek Wolak.

Szczytny cel

Derby to nie tylko walka na boisku, ale także walka o zdrowie Daniela Świerczyńskiego, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i obecnie przebywa w śpiączce. Cały dochód z cateringu klub sportowy Promień Żary przeznaczy na leczenie Daniela, dlatego nie przechodźmy obok tego obojętnie! Pomóżmy Danielowi wygrać ten najważniejszy mecz w życiu.

 

About The Author